Bakan Nabi Avcı açıkladı: O gece Hakan Fidan...

"Sakarya'dan İstanbul'a hareket ettik. Bir gazeteci arkadaşım köprüde olup bitenlerle ilgili haber almak için sordu. Ben de öyle öğrendim. Daha sonra Hakan Fidan'ı aradım böyle bir hareketlilik var diye. Ne yapmamı tavsiye ettiğini sordum bana "Hemen yerini değiştir" dedi. İstanbul'da sokaklarda dolaştık. Son zamanlarda çok fazla ihbarlar geliyordu. Anladığım kadarıyla MİT'in ilk değerlendirmesi bu olayın MİT yerleşkesine ve Genelkurmay Merkezi'ne bir harekat olarak algıladılar. Bunu bir bilgi olarak söylemiyorum.

FETÖ NASIL BİR ÖRGÜT?

Bu aşağı yukarı 40 yıla dayalı bir örgüt. Başta eğitime odaklanan bir yapılanma. Dersaneler üzerinde, dersaneleri bir devşirme amacı olarak kullanmak. Burada sistemdeki yetenekli öğrencileri seçmek ve bunları özel eğitime almak, bunları askeri liselere yerleştirmek ve daha sonra harp okullarına göndermek. Bu böyle bir günde iki günde yapılan bir hazırlık değil.

Sadece askeriye değil, bir dönem hukuk fakültelerine yönlendiklerini görüyoruz. Hakim savcı alımlarına, polis akademilerine yöneldiklerini görüyoruz. Zaman zaman bu da yetmiyor, yetişdirdikleri çocuklar dışında kamuya giriş sınavlarında bildiğiniz gibi soru hırsızlıkları. Daha sonra, kamu kurumlarında kendi adamlarının terfi almalarını sağlamak.

Herkes o gün elinden gelen gayreti gösterdi. Müthiş bir feraset sergiledi milletimiz bütün unsurlarıyla. Silahlı kuvvetlerde bunlardan olmayan askerlerimiz, özellikle emniyet güçlerimiz medyayı da sizler aracılığıyla tebrik etmek istiyorum. Olağanüstü bir vatan savunması gerçekleştirdik hep beraber.

Bunlar uzun bir süredir izleme altındalardı. Bugün hazırlanan o tasviye listeleri öyle hazırlanan listeler değil. Bunlar sağlıklı ve önhazırlıkları yapılmış çalışmalardır. Şimdi OHAL ilanının gerekçelerinden biri de budur. Bunların büyük bir kısmı biliniyordu, mahkemeye veriliyordu ama mahkemeler de bunların elindeydi. Biz Milli Eğitim Bakanlığı'nda bu duruma şöyle bakıyorduk, hangi mahkemeden gelecekse o mahkemenin kararı önceden belirliydi. Mahkemelerin önce temizlenmesi gerekiyordu. Bu yapı dediğim gibi, mahkemeye, emniyete, askeriyeye ve eğitime yerleşmişti.
Bakan Nabi Avcı açıkladı: O gece Hakan Fidan... Reviewed by Unknown on Temmuz 24, 2016 Rating: 1

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.