Mısır Çarşısı Davasında Önemli Gelişme

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Mısır Çarşısı'nda 1998 yılında meydana gelen patlamayla ilgili olarak verdiği kararın gerekçesini açıkladı. 407 sayfalık gerekçeli kararda davanın özeti yapıldı. Daha sonra Selek'e ağırlaştırılmış müebbet hapis verilmesinin gerekçeleri sıralandı. Selek'e beraat verilmesi yönünde oy kullanan Mahkeme Başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu ise 3 sayfalık muhalefet gerekçesi yazdı. Bazı sanıkların ifadelerinin değerlendirildiğini belirten Mahkeme, "Leyla" Kod sanık Pınar Selek'in PKK Terör Örgütünü incelemek amacıyla Fransa ve Romanya'ya gittiği, yöneticisi ve örgüt üyeleri bir araya geldiği, siyasi eğitim aldığı, onlara örgüt lideri Abdullah Öcalan'la görüşmek için Suriye'ye gitmek istediğini söylediği, başlangıçta bu talebinin kabul edilmediği" belirtildi. Yakalanmadan önce Selek'in polis tarafından takip edildiğinin anlatıldığı kararda, "sanığın bu bürodan çıktıktan sonra yakalandığı, üzerinde taşıdığı çantasında yakalama ve el koyma tutanaklarında sayılan bomba malzemelerinin ele geçirildiği, yine sanığın faaliyette bulunduğu 'Sokak Sanatçıları' isimli atölyede tutanaklarda yazılı bombalar ve örgütsel malzemelerin bulunduğu belirtildi. Sanığın, polis, savcılık ve sorgu ifadelerinde örgütsel konumu ve patlayıcı madde bulundurma suçları yönünden beyanlarda bulunduğu ve atılı suçlamaları kabul ettiği vurgulandı

 Soruşturma aşamasında alınan adli raporlarında da Selek'te "darp ve cebir izine rastlanmadığının belirtildiği vurgusu yapılan kararda, "Sanık her ne kadar mahkememizdeki beyanlarında atılı suçlamaları kabul etmemişse de sanığın inkara yönelik savunmasının dosyadaki sanığın kolluk, savcılık, sorgu ifadeleri, aynı dosyada yargılanan ve mahkememiz kararında beyanları yazılı diğer sanıkların beyanları, müşteki ve tanık anlatımları, yakalama ve el koyma tutanakları, yüzleştirme tutanakları, ekspertiz raporları, hükme esas alınan bilirkişi raporları, yer gösterme tutanakları karşısında karşısında itibar edilemeyeceğinin anlaşıldığı, Leyla Kod sanık Pınar Selek'in bu dosya kapsamında yargılanan sanıkları organize ettiği, yönlendirdiği, eylem talimatları verdiği, onlara Kod adı verdiği, örgüt adına vehamet arzeden eyleme katıldığı, örgüt içerisinde yönetici konumunda olduğunun anlaşıldığı" ifadeleri yer aldı.

Mahkeme gerekçeli kararında, sanık Pınar Selek'in PKK terör örgütüne katılarak siyasi eğitim aldığı, örgüt içerisinde "Leyla" Kod adı kullandığı, bomba yapımı kullanımı konusunda eğitim aldığı, "Leyla"Kod sanık Pınar Selek"in üzerinde ve gösterdiği yerde bomba yapım malzemeleri ile iki adet bombanın ele geçirildiği, alınan ekspertiz raporuna göre bu malzemeler üzerindeki parmak izinin Pınar Selek'in parmak izleriyle uyum gösterdiği belirtildi.
Mısır Çarşısı Davasında Önemli Gelişme Reviewed by aktuel on Mart 06, 2013 Rating: 1

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.