Kızların Gözü Yükseklerde

OECD'nin üye ülkelerin eğitimine ilişkin yaptığı araştırma çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Araştırma sonuçlarına göre Türk kadını, en fazla sağlık sektörüne yönelirken, erkekler bu alanda kadınların gerisinde kaldı. Genç kızlar, erkeklere göre daha fazla mesleki hedefe sahip. Neredeyse tüm OECD ülkelerinde, kızlar yüksek statülü işlerde çalışmaya erkeklere göre daha fazla istek duyuyor. OECD'nin, üye ülkelerin eğitime ilişkin göstergelerini ortaya koyan ''Eğitime Bakış 2012'' başlıklı raporu, gençlerin cinsiyet ve ülkelere göre değişen beklentilerini ortaya koydu. Araştırmaya göre, pek çok OECD üyesi ülkede 25-34 yaş arasındakiler, 55-64 yaş arasındakilere göre daha fazla yüksek öğrenim görmüş durumda. Bu alanda Almanya, İsrail ve Amerika istisna oluşturuyor. Türkiye, her iki grup için Çin ve Brezilya'nın ardından sondan üçüncü sırada yer alıyor. OECD ortalamalarına göre yüksek öğrenim görenlerin oranı 25-34 yaş grubu için yüzde 38, 55-64 yaş grubu için yüzde 23 düzeyinde.

İkincil orta öğretim meslek programları çerçevesinde kızlar Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Almanya, Endonezya, Japonya, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsviçre'de sosyal bilimler, işletme ve hukuk, Estonya, Macaristan ve Polonya'da ise hizmet sektörü ile ilgili alanları tercih ediyor. Türkiye'de kızlar daha çok sağlık sektörünü yeğlerken, sadece Arjantin'de kızlar mühendislik, imalat ve inşaat gibi alanları seçiyor. Rapora göre, genç kızlar, erkeklere göre daha fazla mesleki hedefe sahip. Neredeyse tüm OECD ülkelerinde, kızlar yüksek statülü işlerde çalışmaya erkeklere göre daha fazla istek duyuyor. Kızlar, yasa koyucu, üst düzey memur, yönetici ve profesyonel olarak çalışmaya, erkeklere göre ortalama yüzde 11 oranında daha fazla ilgi gösteriyor. Bu eğilimler, OECD ülkeleri içerisinde Fransa, Almanya ve Japonya'da değişiyor ve kızlarla erkekler, bu tür işlere aynı oranda eğilim duyuyor.

İsviçre ise erkeklerin ilgisinin kızlardan fazla olduğu tek ülke olarak öne çıkıyor. Yunanistan ve Polonya'da bu tür işlerde çalışma beklentisi içerisinde olan kızların oranı erkeklere göre daha fazla artıyor ve fark yüzde 20'ye ulaşıyor. Matematikte, erkekler pek çok OECD ülkesinde kızlardan daha başarılı görünüyor. Mühendislik ve bilgisayar gibi alanlar, kızların ilgisini daha az çekiyor. Bu alanlara ilgi gösterenlerin oranı kızlarda yüzde 5'e kadar gerilerken, erkeklerde bu oran yüzde 18'i buluyor. Sağlık sektöründe ise durum tersine dönüyor. Kızların yüzde 16'sı ve erkeklerin ise sadece yüzde 7'si bu alana heves ediyor.
Kızların Gözü Yükseklerde Reviewed by aktuel on Şubat 07, 2013 Rating: 1

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.